Ako si vyberám cestovné poistenie?

O tom, ako je cestovné poistenie dôležité asi polemizovať netreba. Vydať sa bez neho na cestu je poriadny risk, ktorý dokáže zruinovať cestovateľský rozpočet na najbližích niekoľko rokov. V najhoršom prípade aj navždy.

Ako som si vyberal cestovné poistenie doteraz?

Poviem úprimne, podľa ceny. Vyhľadal som si na internete prvé dve poisťovne, ktoré mi napadli, zvolil najlacnejší balík, vybral najnižšiu cenu a uzavrel on-line.

Prečo som zmenil pohľad na cestovné poistenie?

Každý dúfa, že poistné plnenie nikdy nevyužije a jediný kontakt s poisťovňou bude iba pri uzatváraní poistenia. Nie vždy to tak však býva.

Zažil som to v mojej najbližšej rodine. Víkendový pobyt v Čechách sa zmenil na nočnú moru. Mozgová mŕtvica, krvácanie do mozgu, umelý spánok a boj o život. Paciet prežil, je na už doma, lieči sa.

Pobyt na anesteziologicko resustitačnom oddelení stojí niekoľko tisíc eur za deň. Prevoz na Slovensko s asistenciou anestezilóga a zdravotnej sestry tiež nie je najlacnejší.

Toto bola pre mňa dostatočná výstraha, aké je cestovné poistenie naozaj dôležité.

Na čom mi záleží pri výbere poistenia z mojich skúseností?

Teraz už viem, že výhrou pri výbere cestovného poistenia nie je nízka cena ale rozsah a výška poistného plnenia. To je jeden zo základných parametrov.

Rád by som ešte upozornil, že nie je zlé cestovné poistenie. Je iba zlý výber. Nepreferujem žiadnu poisťovňu, netvrdím, že čím viac za poistenie zaplatím, tým je lepšie. Všetko závisí od cesty, kam idem, od vzdialenosti, od cien v danej krajine.

Toto porovnanie som robil pri mojej najblišej ceste:

  • destinácia: USA (predpokladané vysoké výdavky na zdravotnú starostlivosť, v prípade repatriácie – prevozu domu veľká vzdialenosť)
  • čas cesty: 13 dní (žiadny lowcoastový výlet, preto som pri výbere positenia veľkorysejší)

Vyberám si z poisťovní

Prvým kritériom je možnosť uzavrieť poistenie on-line, ktoré je platné ihneď po zaplatení. Poistenie uzatváram ešte zo Slovenska.

Pozor, ak uzatvárate poistenie, keď ste už na cestách a nejedná sa o predĺženie existujúceho poistenia, tak nie je platné ihneď. V niektorých poisťovniach je to až 6 dní od uzatvorenia poistenia.

Keďže si poistenie vyberám poctivo, chcem vidieť na dva-tri kliky poistné podmienky. V prípade ČSOB Poisťovne som sa k tomu nedoklikal, tak som ju hneď zavrhol.

Potom si pozerám výšku poistného plnenia liečebných nákladov.

Prehľad poisťovní, ktoré porovnávam

 

Keďže je zdravotná starostlivosť v Amerike drahá, ideálne by bolo neobmedzené krytie poistných nákladov. Neviem, či by limit 80 000 EUR pokryl náklady na hospitalizáciu, nedajbože opráciu a prevoz domov.

Poistenie meškania letu a batožiny, alebo poškodenie a stratu batožiny vypúšťam úplne. Ťažko by som dokladoval, čo všetko som mal v kufri. Cenné veci mám v príručnej batožine. Ak mám chuť hádať sa o meškanie letu, to môžem aj priamo aj s leteckou spoločnosťou.

Pripoistenia, ktoré rozhodne neobídem

  • trvalé následnky a úmrtie – dúfam, že ich nikdy nevyužijem, ale v prípade potreby prídu vhod. Vidím to aj na príbuzných. Po nehode na výlete a následnom začleňovaní sa späť do bežného fungovania ide práca a všetko ostatné bokom. No z niečo žiť treba.
  • škoda na zdraví a majetku – ani neviem ako a spôsobím škodu. Na zariadení hotela, leteckej spoločnosti, v múzeu. Môžu nastať situácie, ktoré neviem ovplyvniť.

 

Poslednú vec, ktorú sme v prípade nehody rodiny využili boli ubytovanie pre blízku osobu. Je úplne prirozdené, ak náš blízky v cudzine bojuje o život, chceme byť pri ňom. Alebo ak ak nie je v ohrození života, určite bude našej spoločnosti rád a uzdravovanie pôjde rýchlejšie.

Preto je dobré pozrieť sa aj na túto položku. Je omedzené ubytovanie časom? Alebo sumou? Ak sumou, uskromním sa a budem s príbuzným dlhšie, aby som ušetri ďalšie náklady?

Aké cestovné poistenie som si vybral?

Po zvážení všetkých pre a proti som si vybral Allianz. Je síce dvakrát tak drahý ako najlacnejšie poistenie, ale ponúka neobmedzené hradenie liečebných nákladov, najvyššie poistné plnenie v prípade trvalých následkov alebo smrti, pri spôsobení škody na majetku alebo zdravím.

Pri ceste niekde bližšie by som si možno zvolil lacnejší variant, ale v tomto prípade som sa rozhodol nešetriť.

Tak šťastnú cestu a ostáva len dúfať, že s poisťou viac neprídeme do kontaktu!

Leave a reply:

Your email address will not be published.