Top

Múzeum holokaustu vo Washingtone je po Jad Vašem druhé najväčšie múzeum holokaustu na svete.  “Toto múzeum nemá odpovede. Má otázky.” a “Nikdy sa neprestávajte pýtať prečo.” – sú hlavné slogany múzea, ktorého návšteva vás určite nenechá chladnými.

Múzeum holokaustu vo Washingtone – kde ho nájdete a kedy tam ísť

Nachádza sa na adrese 100 Raoul Wallenberg Pl SW, Washington, DC 20024, južne od Independence Ave SW. Táto Ave obklopuje z južnej strany park, po obvode ktorého sa nachádza veľa múzeí vo Washingtone.

Citymapper - odkaz na článok

Vstup do múzea je bezplatný. V najrušnejšom turistickom období od začiatku marca do konca augusta je potrebné zarezervovať si návštevu a zaobstarať si bezplatný lístok priamo na webe múzea.

Návštevné hodiny sú každý deň okrem Dňa zmierenia a Vianoc od 10:00 do 17:20, v letnom období o niečo dlhšie. Posledný vstup je možný 50 minút pred koncom.

Neďaleko múzea je zástavka metra – Smithsonian (linky Orange, Blue, Silver). Ak ale prídete vlakom na Union Station, doporučujem vydať sa zo stanice pešo. Okrem asi hodinovej prechádzky cestou uvidíte množstvo iných múzeií, Capitol ale aj veľa parkov (a v nich odvážne veveričky).

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Neprestávajme sa pýtať prečo ?? #usa #washington #cestovatelsky #museum #holocaustmuseum #trip #neverstopaskingwhy

Príspevok, ktorý zdieľa Cestovatelsky.blog (@cestovatelsky),

Vstup do múzea

Hneď po vstupe do múzea vás čaká bezpečnostná prehliadka ako na letisku s rozdielom, že môžete mať nápoj na pitie. Budete sa musieť pred zrakom kontroly napiť.

Následne sa dostanete do nádherného átria, kde je oddychová zóna, obchod so suvenírmi ale aj odbornými knihami k problematike holokaustu, z ktorých mnohé sa nedajú objednať ani cez internet.

Samotná prehliadka začína prevzatím “Identification card”. Na každej kartičke je iný príbeh osoby, ktorá žila počas obdobia holokaustu.

Čo uvidíte v múzeu…

Expozícia sa rozkladá na troch poschodiach. Počas výstavy si prejdete celý príbeh holokaustu, od života v tridsiatych rokoch, cez nástup Hitlera k moci, znevažovanie židovskej komunity v Nemecku, okupáciu Poľska a následne celej Európy, život v getách, pracovné a vyhladzovacie tábory až po koniec druhej svetovej vojny a život po nej.

Prevažnú časť výstavy tvoria informačné tabule doplnené dobovými fotografiami, množstvom filmových záberov, grafov a máp.

Uvidíte uniformy väzňov v koncentračných táboroch či rôzne fotografie a predmety väzňov. Prejdete sa cez vozeň, ktorý zvážal ľudí do koncentračných táborov.

Na konci prehliadky je tabuľa s menami odvážnych ľudí, ktorí bojovali proti holokaustu a pomáhali ukrývať židov pred transportami a sála, kde môžete zapáliť sviečku ako pietnu spomienku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Lucas Josijuan + Baudelaire (@skyline_luc),

Zamyslenie

Múzeum holokaustu vo Washingtone vás rozhodne donúti k zamysleniu. Nad dobou minulou i dobou, v ktorej žijeme.

Ak ste nadšenec histórie, dozviete sa nové detaily, ktoré ste určite nevedeli. A ak ste laik, výstava vám rozpovie celý príbeh holokaustu. Možno ako laik zažijete z výstavy mierny šok, nakoľko na všetky hrôzy, ktoré uvidíte nebudete pripravený.

Na to, čo sa dialo v tej dobre však nebol pripravený nikto a nám neostáva nič iné, ako sa poučiť. A nikdy sa neprestávať pýtať prečo.

Comments:

  • 5. októbra 2018

    vyzera to super, rada by som sa tam niekedy pozrela 🙂

    reply...

post a comment