Top

Mesto, ktoré nikdy nespí. Veľké jablko. New York nič nesľúbi, no splní všetko. Ale sľúbi aj nemožné, no nič nedá zadarmo. New York som miloval z filmového plátna. Túžil som ho vidieť. A keď sa mi to podarilo, bol som prekvapený. Z mnohých vecí, no najmä z týchto.

Panoráma New York-u

Džungľa mrakodrapov ma uvítala hneď po pristátí na JFK. Z diaľky sa hrdo pýšili výškové budovy. Ten pohľad je nezabudnuteľný. New York je krásny z každej strany. Z Brooklinského mosta, z lode na The Hudson River, z pohľadu One World Observatory. Zo zeme. Stačí sa pomedzi mrakodrapy prechádzať a zdvihnúť hlavu k oblakom.

 

new york-5-veci-ktore-ma-prekvapili1 | cestovatelsky.blog

Organizovanosť

Od pasovej kontroly na letisku, cez systém verejnej dopravy až po vstup na One World. Všetko plynulo, v rámci možnosti bez čakania. Dokonca aj dopravný chaos, keď autá kľučkujú na Manhattane pomedzi bicykle a do toho ešte chodci, pôsobí celkom zladene. Veľa ľudí na malom priestranstve jedno musí byť zorganizovaných.

Káva

Amerika a káva je téma samá o sebe. Vychutnať dobrú kávu v New Yorku, je ako nastúpiť v Bratislave do čistého autobusu, ktorý ide na čas. Všade veľká káva, pol litra, bez chuti, arómy a riedka. Ani v dvoch Starbucks-och nie je rovnaká káva. Niekde je espresso dvojdecové, niekde pozerajú, čo chcem. Jedinou akou-takou záchranou bolo cappuccino, ktoré sa dalo vypiť.

Citymapper - odkaz na článok

Možné je všetko

Starčekovia a starenky tancujúci pred domovom dôchodcov single a bez hudby asi valčík. Neskutočné módne kreácie, keď nie je jasné, či sa dotyčný zabudol prezliecť/obliecť. Zabávač miesto sprievodcu v autobuse z letiska do centra. Bezzubá predavačka v McDonald’s, ktorá odmietne platbu päťdesiatkou. Nič, čo si predstavíte, pozitívne ani negatívne, nie je v New Yorku nemožné.

new york-5-veci-ktore-ma-prekvapili3 | cestovatelsky.blog

Súdržnosť

Deň pred 15. výročím pádu Dvojičiek. Ground Zero. Príprava na spomienky. Prísne bezpečnostné opatrenia. Mnoho dojatých domácich. Neviem, či práve osudný 9/11 takto zomkol newyorčanov, ale je to niečo úchvatné. Ľudia sú milí, prívetiví, ale obozretní. V každom vozni metra upozornenie, že si treba všímať okolie. A tak aj robia. Niektorí nápadnejšie, iní menej. Ale akýkoľvek podozrivý pohyb a mnoho očí spočinie na vás.

Dom Priateľov #newyork #friends #trip #usa

Príspevok, ktorý zdieľa Cestovatelsky.blog (@cestovatelsky),

New York je mesto, ktoré ak ste navštívili, musíte milovať. Každý asi pre niečo iné, ale každého niečím uchváti. V New Yorku je totiž všetko, čo si viete predstaviť a mnoho toho, či si predstaviť neviete.

post a comment