Top

Od návštevy Reykjavíku som nič neočakával. Keďže je to na pol ceste do New Yorku, zdalo sa mi to ako príjemná zastávka. A keďže som nič neočakával, nemohol som byť sklamaný. Naopak. Reykjavík ma v mnohom príjemne prekvapil.

V letných mesiacoch lieta priamy spoj Austrian Airlines z Viedne. Let trval približne tri hodiny. Vo všeobecnosti lietam Austrianom veľmi rád. Lieta načas, má dobrú bezpečnostnú históriu letov a veľmi príjemný personál.

Reykjavík – To je čistota, poriadok a organizovanosť

Reykjavík má približne 120 tisíc obyvateľov a mnoho, mnoho turistov. Ale takú čistotu a poriadok ako v tomto meste som ešte nikde nevidel. Každých pár krokov je smetný kôš, na zemi žiadne odpadky ani cigaretové ohorky.

Medzinárodné letisko Keflavík sa nachádza asi 40 kilometrov od Reykjavíku a okrem asi hodinového čakania na batožinu (na jednom páse vychádzali batožiny zo štyroch rôznych letoch súčasne) je v meste organizované všetko perfektne.

preco sa oplati navstivit reykjavik7 | cestovatelsky.blog

Reykjavík, Island | © cestovatelsky.blog

preco sa oplati navstivit reykjavik2 | cestovatelsky.blog

Reykjavík, Island | © cestovatelsky.blog

Doprava

Hlavné mesto Islandu leží na pomerne veľkej rozlohe (275 km2). Na akúkoľvek cestu využijete autobus. Všetky cesty sme mali zabezpečené cez spoločnosť Gray Line (pôsobí v mnohých svetových metropolách, môžem len odporučiť). Z letiska autobusom na autobusový terminál v centre meste a odtiaľ mikrobusom priamo do hotelu. Načas a priamo do cieľa.

Čo ma v Reykjavíku zaujalo?

Hoci začiatkom septembra, keď bolo v Bratislave ešte príjemných 30 stupňov, bolo na Islande chladno, 10 stupňov, vietor od oceánu a daždivo. Nie úplne ideálne počasie na spoznávanie mesta.

Úzke ulice v centre mesta Reykjavík vedúce do kopca (alebo z kopca, podľa toho, ktorým smetom idete) lemované obchodmi, reštauráciami a barmi pôsobia úchvatne. Ešte nádhernejšie by vyzerali zasnežené. Ako dedinka Santa Clausa.

preco sa oplati navstivit reykjavik4 | cestovatelsky.blog

Reykjavík, Island | © cestovatelsky.blog

preco sa oplati navstivit reykjavik3 | cestovatelsky.blog

Reykjavík, Island | © cestovatelsky.blog

Hallgrímskirkja

Tento evanjelický kostol je jednou z hlavných dominánt hlavného mesta Islandu. Je štvrtou najvyššou budovou na Islande (74,5 metra). Staval sa asi rovnako dlho ako nové SND, naprojektovaný bol v roku 1937, výstavba sa začala v roku 1945 a skončila v roku 1986. Celých 38 rokov. Ale oplatilo sa čakať.

Táto betónová veža ponúka vyhliadku na celé mesto obkolesené horami a vodou, či 15 metrov vysoký organ.

Mimochodom, v celom Reykjavíku je len veľmi málo výškových budov, preto mesto skôr pôsobí ako rozľahlá prímorská dedina, v ktorej vládne neskutočný kľud a pokoj.

#iceland #reykjavik #hallgrimskirkja

Príspevok, ktorý zdieľa Cestovatelsky.blog (@cestovatelsky),

Všade na bicykli

Veľkým prekvapením boli pre mňa všadeprítomné cyklistické chodníky a požičovne bicyklov. V takom chladnom meste? Na bicykli? Tento spôsob dopravy využívali domáci a ako atrakciu aj turisti. Rozoznali ste ich podľa ružových bicyklov s logom leteckej spoločnosti WOW.

Modrá lagúna

Toto geotermálne jazero sa nachádza 50 kilometrov od hlavného mesta Reykjavík a je to jedna z hlavných atrakcií Islandu. Termálna voda dosahuje teplotu 39 stupňov Celzia, nachádza sa v krásnom lone prírody. Táto atrakcia by však stála aj za samostatný článok.

preco sa oplati navstivit reykjavik1 | cestovatelsky.blog

Modrá lagúna, Island | © cestovatelsky.blog

Vedeli ste o Reykjavíku, že:

  • obyvatelia veria na Elfov.
  • až 60% celej populácie Islandu žije v hlavnom meste.
  • s angličtinou sa v pohode dohovoríte. Ak som tam stretol niekoho, kto po anglicky nevedel, bol to turista.
  • tu nič nie je lacné, od jedla cez ubytovanie až po suveníry.
  • je to miesto s minimálnou kriminalitou. Veď niet kam ujsť.

post a comment