Top

Aplikácia Citymapper ponúka komplexného sprievodcu mestskou hromadnou dopravou v 39 svetových metropolách. Informácie sú aktuálne, kvalitné a zadarmo. Pre jabĺčkarov aj Android. A neustále sa rozširuje o nové mestá. Čím ma tak uchvátila?

Toto je top cestovateľská aplikácia

Rebríčkov must-have aplikácií pre cestovateľov je veľa. V každej sa však opakuje niekoľko notoricky známych: Google Maps pre offline mapy, Booking, alebo iné zdieľané ubytovacie aplikácie (Airbnb), či hodnotenia kulinárskych schopností reštaurácii cez Yelp alebo TripAdvisor. Trošku bez nápadu a nudné. Najmä pre cestovateľov, ktorí od dovolenky očakávajú viac ako all inclusive, lehátko v cene a spálenú pokožku.

Pred cestou do New Yorku som hľadal mapu metra do mobilu. Veď, zíde sa. Po niekoľkých neaktuálnych aplikáciách či platených appkách ponúkajúcich pdf plán metra na Manhattene (ani nie v celom New York City) som objavil ozajstný poklad.

Používa sa úplne jednoducho

Zázračné tlačidlo „Get Me Somewhere“ sa nachádza na domovskej stránke aplikácie. Po kliknutí len zadáte, kam chcete ísť Výsledok? Navigácia MHDčkou z miesta kde stojíte, spolu s cenou cestovného do cieľa. Hľadať je možné podľa presnej adresy alebo miesta, ktoré chcete vidieť (napríklad Central park).

Na úvodnej obrazovke tiež vidíte spôsoby dopravy vo zvolenom meste spolu s prehľadnou mapou a všetkými zástavkami. V New Yorku je to aj lodná doprava, prímestské vlaky či parkoviská požičovne bicyklov.

Informácie v reálnom čase

Citymapper je naozaj aktuálny a registruje dlhodobé výluky jednotlivých liniek. Ukáže vám, ktoré linky nepremávajú, idú obchádzkou alebo nezastavujú v jednotlivých zástavkach (Newyorkská špecialita).  Rovnako vás presmeruje aj keď sa vyskytne aktuálna výluka či nehoda na inú linku.

Víkendová premávka metra je vždy prekvapenie, aj pre domácich. Expresné linky zastavujú v iných staniciach ako podľa grafikonu a lokálne linky prechádzajú stanicami, v ktorých je vykonávaná údržba. Citymapper si s tým poradí.

Ďalšie vychytávky

Táto cestovateľská aplikácia ponúka je naozaj komplexná:

  • Ak zadáte, kde bývate, stačí stlačiť „Get Me Home“ a nech ste kdekoľvek, dostanete sa na hotel
  • Mapa obsahuje aj jednotlivé východy metra, k zadanému cieľu Vás naviguje správnym východom. Nemusíte obchádzať dva-tri bloky
  • Po rozkliknutí vyhľadaného spoja vám odporučí, do ktorej časti súpravy nastúpiť, kde je najmenej ľudí a najvyššia šanca uchmatnúť si miesto na sedenie
  • Ak už absolútne nevládzete, pár klikmi si privoláte Uber
  • A nakoniec, dá sa použiť aj ako obyčajná mapa, keď viete, že ste blízko cieľu, ale stále nie je na dohľad (v New Yorku nie je v skutočnosti nič blízko, to vám len zdá)
  • Pred cestou si ju jednoducho vyskúšajte – citymapper.com a stiahnite na AppStore alebo GooglePlay

Citymapper je top cestovateľská aplikácia a využil som ju hneď po pristáti na JFK a využíval som ju celý pobyt. Ušetrila mi kopu nervov a stresov a cestou na letisko pred odletom aj 5 USD za AirTrain, keď už som mal tú ich žltú električenku.

Malé upozornenie na záver: mapa v PDFku v mobile alebo vytlačená je super, najmä keď v metre nie je signál ani wifi.

post a comment