Top

Na turistické účely vízum do USA netreba. Víza nahrádza autorizácia ESTA. Po splnení niekoľkých jednoduchých podmienok dostanete cestovnú autorizáciu na vstup do Spojených štátov amerických.

Kto môže cestovať do USA na ESTA?

Občan SR, ktorého účelom je turistická alebo služobná cesta na dobu kratšiu ako 90 dní nepotrebuje turistické víza do USA – stačí mu vyplniť formulár ESTA.

Autorizácia je platná 2 roky (najdlhšie do platnosti pasu) a je možné ju využiť opakovane.

V prípade cesty na viac ako 90 dní, alebo štúdia či práce na akékoľvek dlhé (či krátke) obdobie je potrebné požiadať veľvyslanectvo o príslušné vízum.

Schválená autorizácia ESTA nie je zárukou vstupu na územie USA, pri vstupe do USA robí konečné rozhodnutie pracovník hraničnej kontroly.

Pred vyplnením formuláru ESTA

Podmienkou na získanie 90 dňovej autorizácie (nahrádzajúcej turistické víza do USA) je byť držiteľom biometrického pasu. Biometrické pasy sa vydávajú od 15.januára 2008 s jedným biometrickým údajom (podoba tváre) a od 22.júna 2009 s dvoma biometrickými údajmi (pridané otlačky prstov).

Podľa čoho viem, či má môj pas biometrické údaje?

Podľa čoho viem, či má môj pas biometrické údaje?

Treba mať pripravenú platobnú kartu alebo paypal účet na úhradu poplatku 14 USD.

Existuje len jedna oficiálna internetová stránka na ESTA registráciu: https://esta.cbp.dhs.gov. Vyplnením formulára na akejkoľvek inej stránke nielen že nezískate autorizáciu, ale môzete prísť o osobné údaje. Pozor na to!

Oficiálna webová stránka pre autorizáciu ESTA

Oficiálna webová stránka pre autorizáciu ESTA

Vyplnenie formuláru ESTA

Samotné vyplnenie formuláru zaberie približne 20 minút, je v slovenčine a pozostáva zo 6 častí. Všetky údaje vypíšte pravdivo, vyhnete sa tak neskorším problémom.

proces žiadosti ESTA

  1. Poprenia – vyžaduje iba dva súhlasy – vzdanie sa práva a The Travel Promotion Act of 2009.
  2. Informácie žiadateľa – základné údaje k autorizácii – meno, pas, kontaktné údaje, informácie o zamestnaní, či sociálnych kontách (voliteľné 🙂 ).
  3. Cestovné informácie – kontaktný bod v USA a adresa pobytu v USA. Do oboch stačí zadať meno a adresu hotela – vášho ubytovania.
  4. Otázky týkajúce sa spôsobilosti – vyhlásenie o zdravotnom stave, predchádzajúcom porušení imigračných pravidiel USA, vyhlásenie, že ste od 1.3.2011 nenavštívili Irak, Sýriu, Irán, Sudán, Líbyu, Somálsko, Jemen.
  5. Kontrola žiadosti – kontrola všetkých už zadaných údajov a kontrolné vyplnenie čísla a platnosti pasu, mena a dátumu narodenia.
  6. Platba – vaša neposúdená žiadosť a možnosť platby. Autorizáciu môžete zaplatiť hneď, alebo najneskôr do 7 dní. Až po platbe (14 USD) prebehne posúdenie žiadosti.

Výsledok

V ideálnom prípade sa dozviete výsledok do pár minút po platbe

  • Autorizácia je schválená – všetko OK, stačí si pre istotu vytlačiť odsúhlasenie autorizácie a je čas bookovať letenky
  • Autorizácia sa vybavuje – dostanete milú hlášku: „Vaša cestovná autorizácia sa kontroluje, pretože nebolo možné urobiť okamžité rozhodnutie. Táto odpoveď neznamená záporné zistenia. Rozhodnutie bude vykonané do 72 hodín“ a vy si ho skontrolujete priamo na stránke. Pri mojej druhej žiadosti som skončil s týmto výsledkom, ale keď som si skontroloval výsledok o niekoľko minút, autorizácia bola schválená.
  • Cesta nie je schválená – musíte si požiadať o víza na veľvyslanectve USA. Po neschválenej žiadosti už nikdy v budúcnosti nemôžete žiadať o autorizáciu ESTA, vždy pred cestou musíte požiadať o turistické víza do USA.

Kontrola štatútu ESTA

Kedykoľvek si viete skontrolovať stav vašej žiadosti a do kedy máte autorizáciu platnú. Stačí kliknúť v hornom menu na Kontrola štatútu ESTA a vybrať si z možností, či viete alebo neviete číslo vašej žiadosti. Vždy budete potrebovať údaje z pasu.

Podrobný postup ako vyplniť autorizáciu ESTA – obrazovky krok za krokom

A na záver ešte dôležitý link na stránku Veľvyslanectva USA na Slovensku.

post a comment